Благодарение на своето високо съдържание на захари и на ниското си водно съдържние медът не може да бъде развален от бактерии. С други думи, той не може да стане "лош". Но в меда могат да се развият определени видове осмофилни дрожди, които да го променят - под тяхно въздействие медът ферментира /кипва/. При тази ферментация се отделя алкохол /макар и съвсем малки количества/ и ароматни вещества, които не се съдържат в неферментиралия мед. Това НЕ влошава непременно качеството на ферментиралия мед. Единствената разлика е, че ферментиралия мед е различен на вкус от неферментиралия.
Има много хора, на които кипналият мед даже им е по - вкусен. А в някои азиатски и африкански държави, медът се предлага на пазара само във ферментирал вид.
Медът е едно от най-необикновените творения на природата.
прочети ощеКристализация съвсем естествено свойство на меда и няма нищо общо с прибавянето на захар. Някои сортове мед кристализират много бързо, други - след определено време, а накои изобщо не кристализират.
прочети ощеВ горещите летни дни е изключително важно да поемаме достатъчно течности, за да избегнем дехидратация на организма. Често обаче жаждата подтиква, както децата, така и възрастните, да поемат огромни количества безалкохолни напитки като кола, фанта или швепс. А както всички знаем, те са пълни с вредни съставки, подсладители и оцветители. Ето с какво да заменим този тип продукти, така че- хем да се разхладим, хем да изпием нещо вкусно и домашно приготвено.
прочети още